Terénní exkurze

 
Exkurze je povinná součást výuky ze které je zápočet. První jarní exkurze vedou do lužního lesa u Čelákovic (jarní aspekt), další vedou koncem semestru do Českého krasu. Na dalších terénních exkurzích (např. do Divoké Šárky, botanické zahrady...) se lze s vyučujícími dohodnout jako na formě náhrady za cvičení (odpadlých kvůli svátkům apod.) a doplňkové přípravě před vlastním pokusem o zápočet. Demonstrovány budou zejména rostliny, jež budou vyžadovány u zápočtu ("poznávačky", viz zde). Podrobnější organizační info viz aktuality, informace k zájmovým územím viz odkazy.

Foto z exkurzí 2007 -zde-.

 

Čelákovice: Exkurze budou probíhat po 27. březnu, budou půldenní (dopolední a odpolední, cca 4 hodinové). Vhodné vlakové spojení z Masarykova nádraží do Čelákovic odjíždí v 7:47 (příjezd 8:22) a 12:47 (příjezd 13:22), viz IDOS (slevově jsou výhodné hromadné nebo zpáteční jízdenky, držitelé pražské "lítačky" si jízdenku mohou zakoupit až ze zastávky Praha-Horní Počernice /pozn. 2008 - zajímavé též S linky ČD). Kapacita skupiny je 20 lidí/vyučující, k vidění budou tyto taxony. Cílová oblast se jmenuje "Lipovka". Čelákovice na Mapy.cz naleznete zde

Český kras: Exkurze budou probíhat 21.-25. května. Přesný rozpis skupin (kdo, kdy, s kým) je -zde-. Odjezd vlaku z Praha hl. n. 7:26, příjezd do stanice Srbsko 8:12 (kdo má "lítačku", může si jízdenku zakoupit až z Praha-Radotín; jde o osobní vlak směr Beroun, stanice Srbsko je hned za stanicí Karlštejn). Exkurze budou celodenní (kolem druhé hodiny mohou exkurze končit), trasa bude začínat a končit ve stanici Srbsko. Cestou budou vodopády, vápencové lomy, nádherná příroda Českého krasu a hlavně plno kytek. Zajímavé odkazy na stránky o daném území viz odkazy. Trasa exkurzí je spíše "turistická", ale podle počasí je nutno počítat i s bahnem. Foto z exkurzí 2007 -zde-.

Na konci exkurzí bude možno v omezené míře absolvovat zápočtovou "poznávačku" (u Škvárové a Jakla dle známých požadavků na udělení zápočtů bude připraven u jedné chaty požadovaný počet kytek a připraveny standardní formuláře, pokus však ještě nebude počítán jako "termín", ale zase vzájemně neztrácejme zbytečně čas jen pokoušením štěstí - kdo si kytky ani trochu neprocházel před exkurzí, poznávačku prakticky nemá šanci udělat). Kdo se exkurze z vážných důvodů zúčastnit nemůže, nechť připraví herbář - seznam požadovaných druhů, viz nástěnka předmětu na chodbě FLE.

 

Do terénu vážným zájemcům doporučujeme vybavit se botanickými klíči a lupami. Vedle českého klíče (Kubát 2002) existuje u nás často používaný obrázkový klíč německý - Rothmaler (Exkursionsflora von Deutschland - 3. díl). Lze ho zakoupit v německých obchodech za zhruba tisíc korun (nové vydání bude k dostání v dubnu za zhruba 1100,-). 

Na exkurzích bude k dispozici několik školních lup (škola má asi 13 lup s asi 10 zvětšeními). Kvalitní lupy nabízí např. firma Antonín - "botanické" lupy kovové, sklápěcí: zvětšení 10krát za 240,- 15krát za 490,- 20krát za 710,- (ceny z června 2005). Udělat lze rovněž hromadnou objednávku.